Ceny, peníze

Měnovou jednotku je keňský šilink (KES), který se dělí na 100 centů, v přepočtu vychází kurz v poměru 3:1, 3 KES se rovnají 1 české koruně.. V oběhu jsou bankovky s nominální hodnotou 1000, 500, 200, 100, 50 a 20 KES, dále se používají mince 40, 20, 10, 5 a 1 KES. Většina telefonních automatů přijímá pouze nový typ mincí, drobné šilinky nejsou zapotřebí, většina cen se počítá v celých šilincích. Místní měně se důvěrně přezdívá bob, podle starého anglického výrazu pro jednošilinkovou minci.

Pokud si do země přivezete jinou měnu s tím, že si ji směníte až na místě, v případě eura, dolaru a britských liber uspějete téměř na každém rohu; měnit můžete ve směnárnách i bankách. Přeprava  takové měny sebou nese ale vysoké riziko krádeže. Cestovní šeky jsou v tomto případě sice bez rizika, ale nejsou zcela běžně přijímány a jejich výměna za hotovost bývá zatížena vysokým manipulačním poplatkem. Akceptovány jsou pouze za podmínky, že je jejich hodnota vyčíslena v librách, dolarech nebo eurech.

Všechny banky mají teoreticky ve všech svých pobočkách bankomaty, praxe je ale často velice rozdílná. Bankomat je buďto nefunkční, nebo prostě nebere západní typy karet. Nejčastěji přijímané jsou karty Visa, ale počítejte i s tím, ze systém přenosu dat často selhává, takže nemůžete spoléhat na to, že si budete moci vybrat peníze kdykoli budete potřebovat. Platby kartou jsou sice v Keni stále více rozšířené, přesto byste se s jejím používání měli omezit pouze na prvotřídní hotely, restaurace či nákupní centra.

Nejlepším místem pro výměnu valut jsou v Keni směnárny, které fungují po celé zemi a většinou se v nich neplatí žádný manipulační poplatek. Zpravidla se rozlišuje kurzovné mezi směnou velkých částek a malých částek; kurz pro výměnu větších částek je výhodnější. Banky si za výměnu valut účtují v celku vysoké poplatky. Spropitné není v Keni příliš běžnou záležitostí, ale rozhodně tím nikoho neurazíte. V turistických službách se většinou k celkovému účtu připočítává krom daně ještě servisní či manipulační poplatek ve výši deseti % a příplatek za stravné 2%. Většina domorodých průvodců a řidičů na konci expedice očekává jakési hmotné vyjádření vděčnosti.

Průměrný turista by měl počítat s výdaji asi 3000 KES na den, skromnější pak jen 800 KES na den. Pokud máte rádi luxus, připravte si alespoň 8000 KES. Důležitý je také nákup suvenýrů. Mezi nejkrásnější věci patří vyřezávané dřevěné sošky, korálky, náramky, ručně tkané deky nebo bubny a vyřezané dřevěné masky.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 34°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.44 CZK

USDUSD = 21.94 CZK

KESKES = 0.19 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist