Doprava

Zdaleka nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Keni, je využít letadla. Hlavní město Nairobi můžeme označit jako jeden z hlavních afrických dopravních uzlů. Letecké spoje mezi Keňou a zbytkem Afriky jsou frekventované a poměrně levné, ale četnost letů a jejich ceny se dosti liší, podle sezóny. Nejlevnější období se kryje s dobou letních prázdnin, což potěší hlavně Evropany, kteří v tomto časovém horizontu rádi vyrážejí na dovolenou. V létě je možné pořídit zpáteční letenku z Londýna do Nairobi za 400 liber. Nejdražší jsou letenky v zimních měsících, kdy i klesá jejich četnost. Vyplatí se zkontrolovat charterové lety do Mombasy, které bývají součástí organizovaných turistických zájezdů, ovšem bez povinnosti ubytovat se v hotelu. K nejfrekventovanějším letištím patří mezinárodní letiště Joma Kenyatty a Wilsonovo letiště v Nairobi a Maiovo mezinárodní letiště v Mombase. Po přistání si nezapomeňte upravit čas, ke středoevropskému času připočtěte dvě hodiny.

Můžete sem přicestovat také v rámci pozemních autokarových zájezdů. Trasa těchto expedic začíná již v Evropě nebo v jiných částech afrického kontinentu. Většina společností, které provozují tento typ turistiky, sídlí ve Velké Británii nebo Jihoafrické republice.

K samotnému cestování po Keni můžete využít některou z místních aerolinek. Nezapomeňte si však svůj let rezervovat s dostatečným předstihem, především v hlavní sezóně. Důležité je také nejpozději 72 hodin před odletem potvrdit svou zpáteční letenku. Pokud tak neučiníte, vaše místo bude jednoduše přeobrazeno.

Jediným způsobem, jak se dostat do některých nepřístupný částí Keni, je pronajmutí malého letadla. Ušetříte tak sice spoustu času, ale rozhodně ne peněz, je tedy lepší letět ve větší skupině. Pro představu: za třídenní výlet z Nairobi do Sibiloi (národní park západně od jezera Turkana) pro pět osob zaplatí každý 350 až 400 dolarů.

Dalším způsobem, jak se pohybovat po Keni, je kolo. Místní obyvatelé jej využívají velmi často, jsou ovšem lépe přizpůsobení na místní klima i rozbité silnice. Ve velkých městech je tento způsob dopravy i velmi nebezpečný, vzhledem k místnímu stylu jízdy aut. Na venkově je cyklista mnohem bezpečnější. Kola si lze i pronajmout, půjčovné na den stojí přibližně 500 KES.

Spekulace o obnovení lodní dopravy na Viktoriině jezeře se táhnou již mnoho let. Do země se můžete dostat přes námořní přístav v Mombase nebo přes jezerní přístav Kisumu na Viktoriině jezeře. Vzhledem ke stáří a stavu používaného lodního parku se použití lodní dopravy po Viktoriině jezeře pro eventuální cesty z Ugandy a Tanzanie nedoporučuje. Plavba na tradičním svahilském člunu podél východoafrického pobřeží patří k nejlepším turistickým zážitkům. Na rozdíl od Viktoriina jezera jsou přímořské lodní trasy velmi frekventované. Většina z těchto člunů ale slouží spíše jako vodní safari, než jako prostředek veřejné dopravy.

Keňa má rozvětvenou síť autobusových linek, které nabízejí dobré spojení především kolem Nairobi, v pobřežních a západních oblastech země. Tento způsob cestování je levnější než letadlo nebo vlak, ale úroveň i dostupnost této služby se velmi liší v závislosti na poskytovateli a vzdálenosti od hlavního města. Vzhledem ke stavu místních silnic se nedoporučuje sedat si v autobusu na zadní sedadla, mohlo by se vám stát, že jízdou budete doslova otřeseni. Přední sedadla nejsou vhodná pro slabé nervy; sledování místního provozu vydrží opravdu málokdo. Chcete-li po Keni opravdu cestovat autobusem, měli byste zvážit několik hledisek. Některé trasy byly v minulosti cílem loupežných přepadení, je proto dobré získat informace o aktuální situaci. Dalším rizikem je podání uspávacích prostředků v jídle či pití, je tedy lepší takové nabídky zdvořile odmítat.

Pronájem vozidla je sice relativně nákladný, zato vám poskytne naprostou volnost pohybu. Doporučujeme půjčit si auto s pohonem na všechna čtyři kola. Většina autopůjčoven vyžaduje, aby zákazníkův nominální věk byl mezi 23 a 25 lety. Obecně platí, že čím víc zaplatíte, tím větší komfort budete mít. Půjčovné vás vyjde přibližně na 900 až 1500 KES na den. Vždy je lepší vracet auto s plnou nádrží, jinak vám půjčovna naúčtuje dvojnásobek ceny za dotankování. Můžete si najmout auto i s řidičem, který vás vyjde na 1000 KES na den a získáte v něm posilu, která hovoří svahilsky, zná místní cesty a většina řidičů auto v noci hlídá. Využít můžete také hromadné taxi pro sedm až deset pasažérů, běžné taxi nebo tuk-tuk, což jsou cyklotaxíky.

V Keni můžete využít také železniční dopravy, jejíž hlavní výhodou je bezpečnost a pohodlí. Turistům se doporučuje cestovat pouze první nebo druhou třídou, které jsou opravdu bezpečné a jízdenky je nutné včas zarezervovat. Ceny vlaků se velmi liší, někdy vás jízdenka vyjde velmi levně a jindy naopak zaplatíte vysokou sumu. Obvykle to záleží na tom, kam jedete.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 34°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.44 CZK

USDUSD = 21.94 CZK

KESKES = 0.19 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist