Historie

Historie Keni sahá milióny let do minulosti. Ve velké příkopové propadlině, které se často říká kolébka lidstva, u jezera Turkana, byly objeveny jedny z nejstarších zkamenělin předchůdců člověka Homo habilis a Homo erectus staré 2,6 miliónů let. V průběhu tisíciletí byla tato část Afriky obývána kmeny ze všech koutů černého kontinentu, jako první sem dorazily kmeny z oblasti dnešní Etiopie.

Ve vnitrozemí probíhaly stálé přesuny kmenů, na pobřežní oblasti se však zaměřilo neafrické obyvatelstvo. Muslimové z oblasti Arabského poloostrova a Persie zahrnuly tuto oblast do svých obchodních zájmů a dali tak vzniknout kultuře známé jako svahilská. Hlavní komoditou těchto obchodníků byli otroci a slonovina.  První hrozbu arabsko-svahilské suverenity se stali Portugalci, kteří se zde objevili v 16. století. V roce 1498 se zde cestou do Indie zatavil Vasco da Gama a od roku 1505 sem pronikaly ozbrojené oddíly pod vedením dona Franciska de Almeidy a záhy ovládly celé keňské pobřeží. Portugalcům se dává za vinu úpadek arabsko-svahilských států, který se projevoval od 17. století, ve skutečnosti k němu ale přispěla i kombinace nedostačujících zdrojů vody a nájezdy afrických kmenů. Portugalská nadvláda v této oblasti padla roku 1698, kdy byla Mombasa dobyta Araby z Ománu.

Arabové ovládli východoafrické pobřeží až do příchodu Britů a Němců na sklonku 19. století. Jejich hlavní základnou byl ostrov Zanzibar u Tanzanie. Ačkoli obyvatelé sdíleli s Araby společnou víru, byli zde Arabové stále vnímáni jako kolonizátoři a docházelo k častým nepokojům. Na počátku 19. století procházelo svahilskými trhy s otroky asi 8000 otroků ročně, ale až čtyřikrát víc jich zemřelo ještě před tím, než se tam vůbec dostali. Na nátlak Velké Británie byl zanzibarský sultán v roce 1873 nucen podepsat zákon zakazující obchod s otroky.

Hlavní sídlo koloniální vlády bylo přemístěno z Mombasy do Nairobi. Bílí osadníci navzdory dohodám vytlačovali původní obyvatele, čímž byli nejvíce postiženi Kikujové a Masajové. Proces kolonizace byl přerušen I. světovou válkou. Po válce došlo k obrovskému nárůstu bílého obyvatelstva a to důsledkem pravidla, podle kterého měli váleční veteráni přednostní právo na půdu. Pocit křivdy mezi Afričany sílil. Hlavními organizátory keňského osvobozeneckého hnutí byli Kikujové v čele s Jomo Kenyattou, který se později stal prvním keňským prezidentem. Stál i v čele Keňské africké unie (KAU), národně osvobozenecké organizace. Domorodé kmeny se zavázaly tajnými přísahami k zabíjení Evropanů i afrických kolaborantů; nejslavnějším se stalo hnutí Mau Mau. Povstání bylo definitivně ukončeno roku 1956. 1963 byla vyhlášena nezávislost.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 34°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.47 CZK

USDUSD = 21.46 CZK

KESKES = 0.19 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist