Očkování, zdravotnictví

Očkování proti žluté zimnici je povinné pro všechny cestovatele. Dále existuje celá řada očkování, která jsou doporučená z důvodů vlastní ochrany. Velmi naléhavě se doporučuje především očkování proti virové hepatitidě A a břišnímu tyfu. Od října do května se doporučuje očkovat proti meningokokové meningitidě. Pro delší pobyt je pak vhodné nechat se naočkovat proti virové hepatitidě B. U osob, které nemají zajištěné kvalitní stravování je vhodné očkování proti choleře. Pro ty, kteří se budou pohybovat především na venkově je dobré očkování proti vzteklině. Lidem nad 30 let se doporučuje nechat se přeočkovat proti záškrtu a poliomyelitidě. Všichni cestovatelé by si také měli nechat zkontrolovat očkování proti tetanu a spalničkám.

Zjistěte si předem, zda vaše zdravotní pojišťovna hradí náklady poskytovatelům lékařské péče přímo nebo zda vám účty proplatí až po návratu. Vaše pojištění by určitě mělo pokrývat nouzovou dopravu do nemocnice ve velkém městě.

Neměli byste odjíždět ani bez vybavené lékárničky. V ní by neměl chybět: Paralen nebo Aspirin, antibakteriální mast, lék proti průjmu, antihistaminika, Ibuprofen, antimalarika, krém s kortikoidy, obvazy, repelent obsahující DEET, jodové tablety na čištění vody, teploměr, pinzetu, opalovací krém s UV faktorem a další příslušenství. Neměli byste ani zapomenout léky, které běžně berete a určitě pokud máte vážnější zdravotní problémy, určitě své cestovatelské úmysly proberte se svým ošetřujícím lékařem.

Úroveň lékařské péče v Africe se případ od případu liší. Ve velkých městech, kde působí školený zdravotnický personál, je péče mnohdy výborná, ale mimo frekventované oblasti úroveň prudce klesá. V Africe obecně platí, že státní nemocnice nabízejí levnější služby, ale mají k dispozici zastaralé vybavení i léky. Misijní nemocnice, kde se ošetření hradí formou dobrovolného příspěvku na chod nemocnice, bývají lépe vybaveny a soukromé nemocnice jsou sice dražší, ale disponují modernějšími léky, vybavením i odborným personálem.

Velkým problémem, se kterým se potýká celá Afrika, je virus HIV, který způsobuje AIDS. Uvádí se, že nemoc postihla již 2,5 miliónu Keňanů a denně jí podlehne 700 osob. Nemoc se v Keni přenáší především pohlavním stykem a postihuje všechny vrstvy obyvatelstva. Při krevní transfůzi byste proto měli dbát zvýšené opatrnosti. Neinfikovanou a prověřenou krev distribuuje po celém světě do 24 hodin nadace BloodCare Foundation.

Kromě infekčních chorob jsou zde také rizika spojená se samotným prostředím. Patří k nim například únava z horka, ke které dochází kvůli nadměrnému pocení a ztrátě tekutin. K příznakům patří bolest hlavy, závratě a únava. Únava z horka většinou předchází vážnějšímu stavu, jakým je úžeh nebo úpal. Dále na vás na každém kroku číhá nejrůznější hmyz a výjimkou nejsou ani uštknutí hadem. Riziko přestavuje i voda. Rozhodně nepijte vodu z kohoutků, jezer ani potoků. Voda sice může být v pořádku, ale stálá přítomnost různých živočichů ji může znečistit.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 34°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.44 CZK

USDUSD = 21.94 CZK

KESKES = 0.19 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist