Praktické informace

Většina státních úřadů má otevřeno od pondělí do pátku od 8.00 do 13.00 hodin a pak od 14.00 do 17.00 hodin. Pošty, obchody a služby jsou ve všední dny otevřeny od 8.00 do 17.00 hodin a v sobotu od 9.00 do 12.00 hodin. V Nairobi a dalších velkých městech mají supermarkety otevřeno od 8.30 do 20.30 hodin. Otevírací doba restaurací se liší podle charakteru podniku. Kavárny a levné kantýny otevírají již časně zrána kole 6.00 nebo 7.00 hodiny. Bary bývají otevřené od 18.00 hodin dlouho do noci.

Při cestování po Keni, by si měli dávat pozor především homosexuální páry. Po celé Africe je rozšířen předsudek, že homosexualita sem byla zavlečena zdegenerovanými bílými kolonizátory. Podle keňských zákonů je homosexualita považována za trestný čin a hrozí za ni až 14 let vězení. Pro takto orientované návštěvníky platí důležité pravidlo, aby se z projevy vzájemné přízně na veřejnosti výrazně krotili. Pobřežní oblasti jsou k homosexuálním vztahům mnohem více tolerantní, přesto buďte raději opatrní.

V celé Keni se lze vcelku dobře najíst, i když ve venkovských podnicích není rozmanitost nabídky nijak velká. Obecně lze říci, že menší občerstvení zaplatíte  v průměru kolem 10 KES. Je zde i velké množství levných jídelen, kde vás jídlo vyjde okolo 200 KES. Oběd v podniku západního typu stojí kolem 500 KES a pokud rádi jíte ve špičkových restauracích, připravte si částku asi 2000 KES na osobu.

Keňská gastronomie klade hlavní důraz na nasycení co největšího počtu lidí. Keňská tržiště jsou zavalena zeleninou, tropickými druhy ovoce, čerstvými rybami i masem. Tradiční pokrmy bývají fádní a hutné. Nejčastěji se setkáte s masovými guláši a dušenými pokrmy typu karí, v nichž hlavní úlohu má rýže, brambory nebo jiná potravina s vysokým obsahem škrobu. Většina jídel obsahuje maso, dokonce i zeleninová jídla se vaří v masovém bujónu, proto by zde vegetariáni měli být velmi obezřetní. Za keňské národní jídlo se považuje njama čoma, což v překladu znamená grilované maso. Tradiční propečenou pochoutku ale nečekejte, jedná se v podstatě o kus krvavé flákoty, která se většinou prodává na váhu nakrájená na menší kousky se zeleninovou směsí jako přílohou. Většina restaurací zaměstnává svého vlastního řezníka. Většinou se jedná o kůzlečí maso, v lepších restauracích nabízejí i kuřecí, hovězí, antilopí či zebří maso.

Keňa disponuje širokým sortimentem nápojů, což při zdejším klimatu opravdu uvítáte. V Keni se pěstuje kvalitní káva a čaj, sehnat ovšem šálek tohoto opravdu dobrého pití může být problém, protože to nejkvalitnější zboží je určeno na export. Pití čaje je přitom pro Keňany jakýmsi národním sportem. Vaří se zde dlouho s cukrem a s mlékem. Dále jsou k dostání klasické sladké limonády, které koupíte i u nás. Vzhledem k množství čerstvého ovoce se výroba ovocných džusů stala pro místní téměř posedlostí. Pokud nevěříte, že by vám džus připravili bez přidání vody z kohoutku, můžete si samozřejmě koupit již balený výrobek. Tradici tady má i pivo, které se pije buď teplé nebo studené. Teplé pivo má asi pokojovou teplotu, ale pokojová teplota v Keni je rozdílná od naší teploty. Místním tento nápoj bůh ví proč chutná.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 34°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.44 CZK

USDUSD = 21.94 CZK

KESKES = 0.19 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist