Tipy na výlet

Keňa last minute vám nabízí nepřeberné množství zábavných a vzrušujících podnětů a příležitostí. Můžete si zde vyzkoušet třeba balonové létání. Návštěva národního parku v koši horkovzdušného balonu patří k nejzajímavějším způsobům prohlídky místních krás. Balon často vylétá za úsvitu a po hodině a půl letu přistane v divočině. Zpět vás pak zaveze doprovodné vozidlo. Takový výlet vás vyjde na 390 dolarů a v současné době jsou takové lety provozovány v oblasti rezervace Masai.

Velmi oblíbené jsou i cyklistické výlety. Nejoblíbenější cyklotrasy jsou na okraji rezervace Masai Mara, v Národním parku Hell´s Gatem, v centrální části Východoafrické vysočiny a v údolí Kerio. Kolo si můžete půjčit i jakékoli půjčovně. Poplatek činí 300 až 500 KES na den.

K dalším vyhledávaným činnostem patří sportovní a rekreační potápění. V oblasti mezi městy Malindi a Shimoni najdete na pobřeží řadu mořských přírodních rezervací, které jsou výbornou příležitostí pro potápění se šnorchlem nebo kyslíkovým přístrojem. Mezi nejlepší mořské parky patří ty, které jsou vzdálenější od Mombasy, například ostrov Wasini nebo oblast Malindi a Watamu. Korálové útesy se nacházejí u souostroví Lamu. Některá větší turistická letoviska provozují centra vodních sportů. Vyhledávaný je v poslední době především kitesurfing. Ideálním místem je pláž Diani jižně od Mombasy.

Tok řeky Athi/Galana zahrnuje pořádné peřeje, kaskády i vodopády, proto je oblíbeným místem pro ty, co chtějí vyzkoušet rafting na divoké vodě. Dalším místem, kde si to můžete vyzkoušet je i řeka Tana a Ewaso Ngiro poblíž města Isiolo. Nejvyšší stav vody bývá na keňských řekách od konce října do ledna a od dubna do července. Dvoudenní výpravy vyjdou přibližně na 140 dolarů.

Samostatnou kapitolu tvoří safari, můžete si dokonce vybrat mezi několika druhy. Pro mladé lidi a batůžkáře se určitě hodí safari spojená s tábořením. Připravte se na to, že budete muset pomáhat s některými pracemi, jako je stavění stanů nebo příprava večeře. V ceně zájezdu jsou zahrnuta i tři jídla denně.dalším typem je safari s noclehem v horských chatách a stanových táborech. V horských chatách na vás čekají pokoje s vlastními koupelnami nebo klimatizované chatky, letní bary a další atrakce. Pak jsou tu také specializovaná safari, jako ornitologická safari, velbloudí karavany, kulturně-poznávací zájezdy, rybářské výpravy, letecké zájezdy, motocyklová safari, dálkové zájezdy, pěší a cyklistické túry a podobně.

Ať už si vyberete pro jakýkoli typ, doporučuje se zvolit alespoň pětidenní zájezd. Existují tři základní okruhy, které se dají navzájem kombinovat. Masajský okruh nabízí tří a sedmidenní zájezd do rezervace Masai Mara. Zájemci mohou na této trase navštívit jezera Baringo a Bogoria. Jižní okruh nabízí návštěvu Národního parku Amboseli, Tsavo West, Tsavo East. Severní okruh se točí kolem jezera Turkana a doporučuje se na něj vyhradit alespoň týden. Můžete navštívit i Národní park Marsabit, Národní rezervaci Tamburu nebo městečko Maralal. Návštěva všech těchto lokalit se dá zvládnou za dva týdny.

Pokud máte vlastní tábornické vybavení a dokážete sestavit početnější skupinku, můžete si zorganizovat i vlastní safari. Výhodou je naprostá flexibilita, nezávislost a možnost vybrat si účastníky zájezdu. Z finančního hlediska vás ale cestování vyjde dráž a je zde celá řada rizik jako nehoda, bezpečnostní situace a neznalost místní kultury.

Keňské národní parky a rezervace patří k nejlepším v celé Africe a chráněné oblasti zabírají zhruba deset procent celkové rozlohy státu. Návštěva parku či rezervace by pro každého turistu, který Keňu navštíví, mělo být povinností.

Nejpopulárnější jsou Národní rezervace Masai Mara nebo Národní park Amboseli, které ale bývají v sezóně doslova zaplaveny lidmi. Menší a odlehlejší rezervace jsou navštěvovány daleko méně. Účelem některých rezervací je ochrana samotné přírody, z tohoto důvodu jsou navštěvovány především rezervace Mt. Kenya, Mt. Elgon, Hell´s Gate, Mt. Longonot nebo lesní rezervace Kakamega. Vstupné do keňských rezervací se postupně převádí na systém chytrých karet, které by měly sloužit k placení vstupného a poplatků za táboření. Kartu je před použitím nutno dobýt v některé z prodejen; nevyužitý kredit se neproplácí. Parky se rozdělují do pěti kategorií a podle kategorie se pak určuje výše vstupného.

Národní park Amboseli je hned po rezervaci Masai Mara nejpopulárnější chráněnou oblastí v celé Keni. Zásluhu na tom má především nejvyšší africká hora Kilimandžáro tyčící se nad jižním okrajem rezervace. Vrchol sice kvůli velké oblačnosti není po většinu dne vidět, což ale turisty vůbec neodrazuje o návštěvy.

Nejvýznamnější geografický prvek východní Afriky zabírá plochu 70 tisíc kilometrů čtverečních a svými břehy zasahuje na území Keni, Tanzanie a Ugandy. Řeč je o Viktoriině jezeru. Hloubka jezera není nijak významná, na rozdíl od jezera Tanganika, jehož hloubka dosahuje až 1500 metrů. Jezerní ekosystém je pro obyvatele požehnáním i zhoubou zároveň. Nepříjemně často se zde vyskytuje malárie, neboť vody jezera jsou rájem komárů.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 36°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 34°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.47 CZK

USDUSD = 21.46 CZK

KESKES = 0.19 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist